مقالات

اولین بیل مکانیکی ساخته شده در جهان

اولین بیل مکانیکی ساخته شده در جهان

اولین بیل مکانیکی جهان حاصل یک همکاری دو نفره بود. تیم دو نفره ای که زمینه ساز یک انقلاب صنعتی بزرگ در اروپا شدند. جیمز وات و متیو بولتون برای اولین بر در سال ۱۷۶۹ با یکدیگر دیدار کردند و سال ها بعد در نتیجه این دیدار در سال ۱۷۹۶ اولین بیل مکانیکی جهان ساخته شد. در این مطلب از تراک کوماتسو به بررسی تاریخچه بیل مکانیکی ها خواهیم پرداخت.

اولین سازنده بیل مکانیکی

در سال ۱۷۳۶ یک نوزاد بیش از حد لاغر در یکی از محله های فقیر نشین گریناک اسکاتلند به دنیا آمد! چند سال بعد وقتی کودکان هم سن او همه به مدرسه می رفتند، سازنده اولین بیل مکانیکی جهان چنان نحیف و لاغر بود که مادر و پدر، برای رفتن او به مدرسه راضی نشدند. در نتیجه این اتفاق مادر و پدر تنها معلم های او شدند.

رفته رفته مشخص شد که جیمز وات علاوه بر علاقه زیاد به یادگیری، تخیل بسیار بالایی هم دارد. اما وقتی جیمز کمی بزرگ تر شد، یک مانع بزرگ بر سر راه خود یافت. فقر خانوادگی باعث شده بود، تا اولین سازنده بیل مکانیکی بیشتر زمان خود را صرف کار در مغازه کند.

جیمز با همه فشار ها و سختی های زندگی به تلاش خود ادامه داد. وقتی جیمز هر شب از محل کار به خانه می آمد، تمام زمان باقی مانده خود را صرف مطالعه و تحقیق می کرد.

بالاخره یک استاد دانشگاه از مهارت های او با خبر شد و اتاقی را در اختیار او قرار داد تا صرف تحقیقات خود کند.

جیمز هزاران بار آزمایشات خود را دراین اتاق تکرار کرد و شکست خورد. اما وقتی بالاخره موفق به طراحی اختراع بزرگ خود شد، متوجه شد که توانایی پرداخت هزینه ثبت اختراع و بهره برداری از این اختراع را ندارد.

مطالعه :   معرفی بیل مکانیکی بابکت

مدتی گذشت و در سال ۱۷۶۹ کارخانه دار ثروتمندی به نام متیو بولتون از اختراع او آگاه شد و حاضر شد هزینه های لازم برای رونمایی از این اختراع را پرداخت کند. در نتیجه این همکاری، از ماشین بخار رونمایی شده و انقلاب صنعتی اروپا آغاز شد. در آینده نه چندان دور نخستین بیل مکانیکی جهان، تنها یکی از محصولات تولید شده با کمک ماشین بخار بود. زمان اختراع بیل مکانیکی به طور دقیق سال ۱۷۹۶ بود.

بیل های مکانیکی مدرن

از سال ۱۷۹۶ که بیل مکانیکی جیمز وات یا همان قدیمی ترین بیل مکانیکی جهان اختراع شد تا سال ۱۸۹۷ بیل های مکانیکی همگی با زنجیر و کابل کار میکردند. سپس در این سال شرکت Kilgore Machine مستقر در مینیاپولیس آمریکا از اولین بیل مکانیکی هیدرولیکی رونمایی کرد.

تا این دوره هنوز بیل مکانیکی ها بر روی زنجیر حرکت میکردند. کمی بعد از آن تا سال ۱۹۲۵ بیل های مکانیکی چرخ دار شدند. در این سال از اولین بیل مکانیکی با چرخش ۳۶۰ درجه نیز رونمایی شد.

بیل بخار اوتیس

در سال ۱۹۳۵ ویلیام اس اوتیس انگلیسی از بیل های مکانیزه نسل جدید رونمایی کرد. این بیل مکانیکی ها که بعد ها با نام همین مخترع نامگذاری شدند، قدرت بسیار بالایی داشته و توانایی برداشتن زمین خشک را نیز داشتند.

سخن پایانی

بیل مکانیکی ها یکی از پرکاربرد ترین ماشین ها در فرآیند ساخت و ساز و راهسازی هستند. مهم ترین کاربرد آن ها حفاری و جابجایی خاک یا سنگ است. گودال های ساختمانی که امروزه میبینیم با کمک همین ماشین ها سست شده و حفر میشوند. بیل مکانیکی های امروزی پیشرفت چشم گیری داشته و برخلاف نسل اولیه بیل مکانیکی ها به جای بخار آب از سوخت مایع یا گازی استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *