مقالات

روغن ماشین آلات راهسازی

روغن ماشین آلات راهسازی

یکی از پیچیده ترین و پر هزینه ترین ابزار مربوط به ماشین آلات، ابزار و لوازم راهسازی و جاده سازی است. لازم است این ابزار به طور مداوم تحت کنترل و بررسی قرار گرفته و آسیب های وارد شده به آنها به حداقل برسد و کمتر مورد تعمیر قرار گیرند.
یکی از موارد اصلی مورد توجه در مورد ماشین‌ های سنگین، بحث روغن ماشین آلات راهسازی است. عدم دقت کافی در روغن کاری این نوع ماشین آلات سبب ایجاد مشکل در عملکرد دستگاه خواهد شد. در این مطلب به بررسی روغن های ماشین آلات راهسازی، انواع و ویژگی‌ های روغن های ماشین آلات راهسازی می پردازیم.

آشنایی با روغن های ماشین آلات راهسازی

ماشین آلات راهسازی همیشه در معرض آلودگی‌ ها و محیط‌ های آلوده بوده و همین آلودگی‌ ها به مرور زمان حرکت قطعات متحرک را متوقف یا کند می کنند. به طور کلی وظیفه نرم کردن و روان ساختن قطعات مذکور بر عهده روغن ماشین آلات راهسازی است.
علاوه بر نرم کردن قطعات، این روغن ها وظایف دیگری دارند که از جمله آنها می توان به جلوگیری از ساییدگی، پیشگیری از زنگ زدگی و خوردگی قطعات، ایجاد چسبندگی متناسب، آب بندی برخی از قطعات و در نهایت تمیزکاری و از بین بردن آلودگی اشاره کرد.

آشنایی با ترکیبات روغن های ماشین آلات راهسازی

به طور کلی تمامی روغن های ماشین آلات راهسازی بر اساس همان روغن‌ های روان کننده صنعتی معمولی هستند. تفاوت آنها در این است که با توجه به محل و تعداد استفاده از این روغن‌ ها، ترکیب خاص مشخصی به هر نوع روغن افزوده می‌ شود. بنابراین ترکیبات هر نوع روغن ماشین آلات راهسازی از یک بخش عمومی و یک بخش خاص و منحصر به فرد خود تشکیل می شود. در ادامه مطلب به بررسی انواع روغن ماشین آلات راهسازی می پردازیم.

مطالعه :   معرفی بیل مکانیکی کوماتسو 800

انواع روغن های ماشین آلات راهسازی

به طور کلی ۷ نوع مختلف از روغن های ماشین آلات راهسازی وجود دارد که شامل موارد زیر است.

روغن ویسکوزیته

این نوع روغن ها دارای چسبندگی بیشتری نسبت به روغن‌ های صنعتی معمولی هستند. بر اساس میزان ویسکوزیته بودن، روغن‌ های ماشین آلات راهسازی به دو نوع سنگین با ویسکوزیته بالا و سبک با ویسکوزیته پایین تقسیم می‌ شوند.

روغن ضد اکسیداسیون

این نوع روغن ماشین آلات راهسازی مانع از اکسید شدن قطعات روغن کاری شده می شوند. در مکان های مرطوب استفاده از این روغن ها گزینه مناسبی است.

روغن‌ های ضد کف

این نوع روغن های ماشین آلات راهسازی مانع از کف حاصل از فشار هوای قطعات متحرک می شوند.

روغن‌ های ضد خوردگی و سایش

در روز‌هایی با هوای بارانی و مرطوب و همچنین در شهر‌هایی با رطوبت بالا، راهسازی سبب خوردگی سریع و فرسودگی ماشین آلات می‌ شود. بنابراین جهت کاهش روند خورده شدن این دستگاه ها لازم است از روغن‌ ماشین آلات راهسازی استفاده شود. بدین ترتیب کارفرما نیز برای تعویض قطعات نیازی به پرداخت هزینه‌ های گزاف ندارد.

روغن‌ های پاک کننده

این نوع روغن ها قطعات را روان کرده، توانایی جدا کردن و تمیز کردن جداره‌ های قطعات را داشته و همچنین افزایش طول عمر اجزای ماشین آلات را سبب می شوند.

روغن‌ های مقاوم در برابر فشار

قطعات در هنگام حرکت و چرخش در برخی از اجزای ماشین، سبب وارد شدن فشار به قطعات دیگر شده و این فشار به مرور زمان آسیب به دیگر قطعات ماشین آلات را به دنبال دارد. روغن های مقاوم در برابر فشار جهت پیشگیری از این موضوع طراحی شده و استفاده از آنها بسیار مفید است.

روغن‌ های پایین آورنده نقطه ریزش

کاهش دهنده نقطه ریزش، پلیمری به منظور کنترل و جلوگیری از تشکیل کریستال‏ های بزرگ است. این پلیمر بهبود سیالیت روانکار در دمای پایین را به دنبال دارد.

سخن پایانی

در این مطلب از وبسایت تراک کوماتسو(مرکز فروش قطعات کوماتسو) روغن ماشین آلات راهسازی و انواع آن را مورد بررسی قرار دادیم. همچنین توضیحاتی در رابطه با ترکیبات روغن های ماشین آلات راهسازی نیز ارائه شد. در‌واقع روغن های ماشین آلات راهسازی انواع مختلفی داشته و هر نوع از این روغن ها با توجه به محل و تعداد استفاده از روغن، از ترکیبات منحصر به فرد و خاصی برخوردار هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *