مقالات

کوزه گردان چیست

کوزه گردان

برای این که یک جرثقیل یا یک بیل مکانیکی بتواند وسایلی با جرم و حجم بالا را بلند کند، لازم است بی حرکت بماند و در جای خود بایستد. به عبارت دیگر جرثقیل باید ثابت بماند تا بتواند بدون اینکه تعادل خود را از دست بدهد، بار را به سادگی بلند کند.
پس از اینکه بالا بردن بار و اجسام سنگین انجام شد، امکان به هم خورد تعادل ماشین هنگام جابجایی بار وجود دارد. یعنی ممکن است بیل مکانیکی تعادل خود را از دست داده و چپ کند و سبب ایجاد ضررهای هنگفت به کارفرما و صاحبان سرمایه شود.
برای اینکه از این مشکلات جلوگیری شود، کوزه های گردان به عنوان یک جزء ضروری برای تمام بیل‌ های مکانیکی ساخته شده در جهان در نظر گرفته شده اند. با کمک کوزه های گردان، امکان چرخاندن بیل مکانیکی و یا جرثقیل در جای خود و به طور ۳۶۰ درجه فراهم می‌ شود. در ادامه مطلب به بررسی کوزه گردان بیل مکانیکی می پردازیم.

آشنایی با کوزه گردان

به وسیله ای که شامل چرخ دنده، جک دنده و دنده‌ های شانه ای است و با کمک نیروی حاصل از روغن هیدرولیک در آن به حرکت در آمده و باعث حرکت چرخشی و شعاعی بیل مکانیکی و یا جرثقیل می‌ شود، کوزه گردان در سیستم هیدرولیک می گویند.کوزه های گردان به کمک موتور اصلی و هیدروموتور گردان، امکان چرخش به اندازه ۲.۷ الی ۶.۲ دور در دقیقه را برای بیل مکانیکی فراهم می سازند. در صورتی که نقصی در گردش بیل مکانیکی مانند میزان گردش کمتر از میزان استاندارد تعیین شده وجود داشته باشد، یا چرخ دنده‌ های کوزه گردان ایراد دارد یا اینکه روغن هیدرولیک کمتر از میزان استاندارد است.

مطالعه :   بررسی مشخصات بیل مکانیکی هلیکو

عملکرد کوزه گردان

در مورد نحوه عملکرد کوزه گردان باید گفت که نیروی تولید شده از موتور اصلی از طریق فشار هیدرولیک به هیدروموتور گردان منتقل می شود، سپس به وسیله انتقال نیروی مکانیکی از طریق دنده‌ های خروجی و در تماس با دنده گردان سبب گردش کابین دستگاه نسبت به شاسی در حول خود می‌ شود.علاوه بر این تنظیم میزان روغن موجود در هیدروموتور توسط نوعی پمپ فشار صورت می گیرد. باز و بسته شدن این پمپ توسط یک یا دو چک ولو انجام می شود. این سیستم پمپ فشار از یک ترمز اتوماتیک برخوردار است که تنظیم میزان روغن ورودی را به صورت اتوماتیک انجام می دهد.

کاربرد کوزه گردان

در رابطه با کاربرد اصلی کوزه های گردان باید به این موضوع اشاره کرد که جرثقیل یا بیل مکانیکی که نتواند با سرعت مناسبی به دور خود بچرخد، فاقد کارایی لازم بوده و تنها می‌ توان از آن به عنوان یک وسیله نقلیه ساده استفاده کرد.
کوزه های گردان وسیله ای ضروری برای تمامی بیل‌ های مکانیکی ساخته شده در جهان هستند که امکان چرخش بیل مکانیکی و یا جرثقیل را در جای خود و به طور ۳۶۰ درجه فراهم می کنند

سخن پایانی

در این مطلب از مجموعه تراک کوماتسو (مرکز فروش قطعات بیل مکانیکی کوماتسو) به بررسی کوزه های گردان، عملکرد و کاربرد آن پرداختیم. کوزه های گردان جزء ضروری برای تمام بیل‌ های مکانیکی هستند. بدون وجود این قطعه جرثقیل یا بیل مکانیکی نمی تواند با سرعت مناسبی به دور خود بچرخد و کارایی لازم را از دست می دهد، در نتیجه به یک وسیله نقلیه ساده تبدیل می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *