مقالات

میل سوپاپ یا میل بادامک چیست و چه وظیفه ای دارد

میل سوپاپ - میل بادامک

موتور ماشین آلات سنگین قلب تپنده و مهم ترین قسمت این تجهیزات به شمار می آید. موتورها خود دارای سیستم پیچیده ای هستند و از اجزاء مختلفی تشکیل شده اند. تمامی قطعات موتور اهمیت دارند و اگر هر یک از آن ها آسیبی ببیند، در عملکرد اصلی ماشین آلات اخلال ایجاد می شود و قادر به حرکت نیستند. یکی از مهم ترین قطعات موتور ماشین آلات سنگین، میل سوپاپ یا میل بادامک است. در این مقاله از وب سایت تراک کوماتسو (مرکز فروش قطعات کوماتسو) به سوال ” میل بادامک چیست ” پاسخ می دهیم و روش کار آن را بررسی می کنیم.

میل سوپاپ چیست

میل سوپاپ یکی از مهم ترین قطعات موتور ماشین آلات سنگین است که بدون آن موتور کارایی خود را از دست می دهد. معادل میل سوپاپ به انگلیسی عبارت camshaft است.

میل سوپاپ یا میل بادامک یک استوانه فلزی است که به کمک آن می توان حرکت چرخشی را به حرکت خطی مورد نیاز برای جابجایی سوپاپ ها تبدیل کرد. در حقیقت اصلی ترین وظیفه میل سوپاپ تغییر وضعیت سوپاپ های موتور است. میل سوپاپ ها از فلزات مستحکمی ساخته می شوند. از جمله اصلی ترین پارمترهای میل بادامک می توان به دایره مبنا، درجه باز شدن، پهلوی باز شدن سوپاپ و پهلوی بسته شدن سوپاپ اشاره کرد.

کاربرد میل بادامک (میل سوپاپ)

میل سوپاپ ماشین های سنگین قطعه ای است که سوپاپ ورودی سوخت و سوپاپ خروجی دود موتور را کنترل می کند. همان طور که احتمالا خودتان نیز می دانید برای آن که موتور انرژی لازم را فراهم کند نیاز است سوخت از طریق سوپاپ ورودی به محفظه سر سیلندر وارد شود و پس از انفجار نیز دود ناشی از انفجار بایستی از طریق سوپاپ دود از محفظه سر سیلندر خارج شود. باز و بسته شدن این سوپاپ ها یکی از وظایف میل سوپاپ است.

مطالعه :   بیل زنجیری کوماتسو

روش کار میل سوپاپ

میل سوپاپ ماشین های سنگین از چندین بادامک شعاعی ساخته می شود. با چرخش میله هر یک از بادامک ها سوپاپ های ورودی سوخت و سوپاپ های خروجی دود را باز و بسته می کنند. میل سوپاپ انرژی مورد نیاز برای چرخش خود را از طریق تسمه از میل لنگ دریافت می کند.

ویژگی های میل سوپاپ باکیفیت

از آنجا که میل سوپاپ قطعه بسیار مهمی است و تاثیر میل سوپاپ در شتاب و کارکرد ماشین آلات قابل توجه است بنابراین بهتر است حتما از محصولات باکیفیت و معتبر استفاده شود. میل بادامک باکیفیت میل بادامکی است که از آلیاژ مرغوبی ساخته شده است و بعد از کار کردن، تغیر شکل ندهد. همچنین نباید با جابجایی سوپاپ ها لرزش زیادی انجام شود.

خرید میل بادامک ماشین آلات سنگین

میل بادامک یکی از قطعات مهم موتورهای ماشین آلات سنگین محسوب می شود، از این رو پیشنهاد می شود حتما از جنس اصلی و باکیفیت استفاده کنید. استفاده از میل سوپاپ بی کیفیت اگر چه در ابتدا هزینه تعمیرات ماشین آلات سنگین شما را کاهش می دهد اما به دلیل کیفیت پایینی که دارد خیلی زود به موتور دستگاه شما آسیب می زند و خسارات زیادی به بار می آورد.

برای اطمینان از خرید میل سوپاپ ماشین آلات سنگین اصلی و باکیفیت (لوازم یدکی ماشین آلات راهسازی) حتما به فروشگاه های معتبر نظیر فروشگاه تراک کوماتسو مراجعه کنید.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد، میل سوپاپ نوعی استوانه فلزی است و یکی از مهم ترین قطعات موتور ماشین آلات سنگین محسوب می شود. کاربرد میل سوپاپ، تنظیم و کنترل حرکت سوپاپ های سر سیلندر موتور است. اگر میل سوپاپ آسیب ببیند در فرایند تولید انرژی موتور اخلال ایجاد می شود و کارایی ماشین آلات از بین می رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *