مقالات

غلطک راهسازی چیست

غلطک راهسازی

حتما تاکنون برایتان پیش آمده است که در هنگام حرکت بر روی جاده ای گلی و یا خاکی، متوجه کاهش بازدهی موتور و سرعت حرکت خودرو خود شده اید. هنگامی‌که چگالی و استحکام زمین به اندازه کافی نباشد، حرکت چرخ‌ها بر روی زمین با مشکل مواجه خواهد شد و این امر باعث افزایش مصرف سوخت و کاهش قدرت مفید موتور می‌شود.
یکی از اصلی ترین ماشین‌ها و ابزار آلات برای رفع این مشکل در راهسازی، غلطک‌ راهسازی می باشد. غلطک راه سازی با افزایش دانسیته و مقاومت خاک در هموار کردن و به هم چسباندن قطعات خاک نقش شایانی را ایفا می‌کنند.
اگر شما نیز در دنیای راهسازی و عمران فعالیت دارید و قصد دارید در مورد این وسیله اطلاعات بیشتری کسب کنید، پیشنهاد می‌کنیم به هیچ وجه این مقاله را از دست ندهید چرا که در این مقاله از تراک کوماتسو، قصد داریم تا به بررسی انواع ماشین غلطک راهسازی و طرز کار آن‌ها بپردازیم.

نحوه کار با غلطک راهسازی

برای هموار کردن سطح راه‌ها، غلطک مناسب باید به آرامی ‌و با سرعتی مناسب بر روی مواد حرکت کند. انتخاب غلطک راهسازی و مدل غلطک به موارد زیادی بستگی دارد که مهم ترین آن‌ها شامل نوع ماده تحت فشار، میزان شیب جاده و یا حتی وضعیت جوی آب و هوا می‌باشد. به طور مثال، غلطک‌های پاچه بزی توانایی صاف کردن سطوحی رسی و یا نیمه رسی را داشته ولی نمی‌توانند سطوح کاملا ماسه ای را به خوبی صاف کنند.
در کل این نکته را نیز در نظر داشته باشید که هرچه وزن غلطک راهسازی بیشتر باشد، فشار وارده به سطح زیر آن نیز بیشتر می‌شود؛ بنابراین اگر قصد هموار کردن سطوحی با میزان تخلخل بالایی را دارید، پیشنهاد می‌شود از غلطک‌هایی با وزن بالاتری استفاده کنید.

مطالعه :   کامپیوتر بیل مکانیکی کوماتسو

انواع غلطک راهسازی

غطک‌های راهسازی معمولا به هفت دسته زیر طبقه بندی می‌شوند:

 غلتکهای شبکه ای(Grid Rollers):

این غلطک‌ها به دلیل داشتن سطح ناهموار و شبکه ای، بیشتر برای خرد کردن سنگ‌های موجود در مسیر جاده استفاده می‌شوند. از مهم ترین مزیت‌های این غلطک‌ها، سرعت بالای آن‌ها در انجام فعالیت خرد کردن است.

غلطک‌های پاچه بزی(Tamping Foot Rollers):

همانطور که از نام این غلطک‌ها مشخص است، حرکت این غلطک‌ها بر روی خاک باعث ایجاد اشکالی شبیه جای پای حیوان‌ها می‌شود.

غلتکهای ارتعاشی یا لرزنده:

غلطک‌هایی هستند که عمل صاف کردن را با کمک نیروی ارتعاشی انجام می‌دهند. این نوع غلطک‌ها برای کاهش رطوبت خاک بسیار عالی است.

غلطک‌های کفشک دار(Segmented Pad Rollers):

مانند غلطک‌های پاچه بزی هستند با این تفاوت که برآمدگی‌های بر روی غلطک بزرگتر است.

غلتک‌های فولادی صاف(Steel Rollers):

مشهور ترین نوع غلطک‌ها هستند که برای صاف کردن آسفالت‌ از آن ها استفاده می‌شود.

غلتک‌های پنوماتیک یا چرخ لاستیکی(Pneumatic Rollers):

از این نوع ماشین‌ها معمولا در پروژه‌های سد سازی برای متراکم کردن خاکریز سدها استفاده می‌شود. از آنها در متراکم نمودن بستر فرودگاه ها نیز استفاده می‌شود.

تراکم کننده‌های شبه بلدوزر(Semi-Bulldozer)

سخن پایانی

حمل و نقل مواد و یا سفر کردن در جاده‌های ناهموار، علاوه بر آسیب به قطعات خودروها، باعث افزایش خطر تصادفات جاده ای می‌شود، از این رو استفاده از غلطک های راهسازی می تواند در هموار کردن جاده ها و افزایش امنیت مسیر کمک کننده باشد. امیدواریم با معرفی طرز کار غلطک راهسازی و انواع آن‌ها، توانسته باشیم شما را در انتخاب غلطک مناسب کار خود راهنمایی کرده باشیم و برای خرید قطعات زیربندی ماشین آلات راهسازی میتوانید وارد سایت ما شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *