مقالات

علائم خرابی سنسور در موتور

علائم خرابی سنسور در موتور-

بدون شم، یکی از اصلی ترین و مهم ترین قطعات مربوط به موتور هر خودروی سنگینی، سنسور دور موتور آن است. بدون استفاده از یک سنسور دور موتور مناسب، نه تنها عملکرد ماشین دچار ایراد میشود، بلکه حتی احتمال خرابی کل موتور نیز وجود دارد.

اگر شما نیز با این قطعه حیاتی در موتور ماشین آلات سنگین آشنایی ندارید و یا اینکه نمی دانید علت خرابی سنسور دور موتور چیست، در این مقاله از وب سایت تراک کوماتسو قصد داریم تا با بررسی همه چیز در مورد سنسور دور موتور و خرابی آن، شما را در داشتن خودرهای سنگینی با کیفیت و قدرتمند راهنمایی کنیم.

سنسور دور موتور چیست

سنسور دور موتور، که به عنوان سنسور موقعیت سنج میل لنگ نیز شناخته می شود، جزء حیاتی ترین قطعات جانبی در موتور خودروهای سنگین به حساب می آید. این سنسور وظیفه نظارت بر سرعت چرخش میل لنگ موتور و انتقال این اطلاعات به سیستم کامپیوتری داخل خودرو را بر عهده دارد. این داده های انتقالی به سیستم های کامپیوتری برای کنترل سیستم تزریق سوخت، زمان جرقه زنی و سایر عملکردهای حیاتی موتور، به کار برده شده و بسیار مهم هستند.

طرز عملکرد این سنسور به این صورت است که ابتدا دندانه های چرخان میل لنگ از میدان مغناطیسی سنسور عبور کرده و سپس نوعی سیگنال الکتریکی تولید می شود که اطلاعات این سیگنال ها به کامپیوتر خودرو سنگین ارسال می شود تا از آن استفاده شود.

با کمک سنسور دور موتور، صاحبان وسایل نقلیه سنگین می توانند اطمینان حاصل کنند که موتورهایشان به طور کارآمد و روان کار می کنند و در روند فعالیت آن ها هیچ مشکلی نیست. با نظارت مداوم بر سرعت موتور، سنسور می تواند هر گونه ناهنجاری در عملکرد موتور را تشخیص دهد و به راننده یا سیستم رایانه داخلی هشدار دهد. این امکان تشخیص سریع و مؤثر مشکلات احتمالی، می تواند از بروز تعمیرات پرهزینه و خرابی های جدی در آینده جلوگیری کند. در صورت خرابی سنسور دور موتور، تشخیص بسیاری از ایرادات در موتور ناممکن بوده و بنابراین در صورت وجود ناهنجاری در عملکرد موتور، اپراتور از آن بی خبر می ماند.

دلایل خرابی سنسور دور موتور

همانطور که در بالاتر نیز اشاره کردیم، خرابی سنسور دور موتور امری بسیار مهم و حیاتی بوده و نباید به سادگی از کنار آن گذشت. از مهم ترین دلایل خرابی سنسور می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مطالعه :   آشنایی با بلدوزر کوماتسو D355

 

ورود گردوخاک به درون سنسور:

یکی از رایج ترین دلایل خرابی سنسور دور موتور در خودروهای سنگین، تجمع کثیفی و زباله است. وقتی کثیفی، روغن یا سایر آلاینده‌ها روی سنسور جمع می‌شوند، توانایی سنسور برای تشخیص چرخش میل لنگ کم شده و دچار اختلال می شود.

مشکلات الکتریکی:

مسائل یا مشکلات الکتریکی، مانند آسیب دیدن سیم کشی یا خوردگی آنان، یکی دیگر از دلایل رایج خرابی سنسور اطراف موتور است. با گذر زمان، قرار گرفتن سنسور در معرض رطوبت و سایر عناصر محیطی می تواند منجر به خراب شدن سیم های سنسور و از دست دادن سیگنال یا تداخل شود.

آسیب مکانیکی:

سنسور دور موتور قطعه نسبتا ظریفی است که به طور مداوم در معرض آسیب ناشی از ضربه یا لرزش بیش از حد است. اگر سنسور از تراز خارج شود یا مورد آسیب قرار گیرد، تمامی محاسبات و فعالیت های آن دچار اختلال می شود.

فرسودگی:

مانند هر قطعه مکانیکی دیگری، سنسور دور موتور می تواند به مرور زمان فرسوده شود. قطعات داخلی سنسور ممکن است فرسوده یا آسیب ببینند که منجر به کاهش دقت و در نهایت خرابی می شود.

کیفیت ساخت نامناسب:

در برخی موارد، خرابی سنسور دور موتور ممکن است به دلیل ایرادات ساخت باشد. این عیوب می تواند شامل مشکلات لحیم کاری، خرابی قطعات یا سایر مشکلاتی باشد که از کارخانه به وجود آمده اند.

نشانه های خرابی سنسور دور موتور

روشن نشدن موتور:

اصلی ترین و رایج ترین نشانه خرابی سنسور دور موتور، روشن نشدن موتور است. در این حالت، خودرور استارت می خورد و لی موتور روشن نمی شود.

کاهش عملکرد موتور:

یکی دیگر از اولین نشانه های خرابی سنسور دور موتور، کاهش عملکرد موتور است. در این حالت، ممکن است خودرو دچار افت نیرو یا مشکل در راه اندازی شود که نشان می دهد سیستم تزریق سوخت اطلاعات دقیقی از سنسور دریافت نمی کند.

خوانش و نمایش نامنظم RPM:

همیشه و همیشه قبل از کار با ماشین آلات خود، میزان RPM آن را چک کنید. در صورتی که سرعت سنج نوسان داشته باشد یا خوانش های متناقض را نشان دهد، به راحتی می توانید تشخیص دهید که به احتمال زیاد این مشکل از سنسور دور موتور است.

توقف:

در برخی موارد، استفاده از سنسور دور موتور معیوب می تواند باعث توقف یا خاموش شدن کامل خودرو شود. این امر به این دلیل است که ورودی سنسور برای کنترل تزریق سوخت و زمان جرقه زنی، که برای عملکرد موتور حیاتی هستند، استفاده می شود.

سخن پایانی

در این مقاله کامل و مفصل از وب سایت تراک کوماتسو (مرکز فروش لوازم کوماتسو) سعی کردیم تا با بررسی دلایل و علائم خرابی سنسور دور موتور خودروهای سنگین، شما را در داشتن دستگاهی سالم و کارآمد بیشتر راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *