مقالات

نگاهی دقیق به نحوه کار موتور دیزل

نگاهی دقیق به نحوه کار موتور دیزل

از گذشته تاکنون، یکی از اصلی ترین قطعاتی که باعث حیات و پیشرفت صنایع راهسازی، عمرانی، و حمل و نقل عمومی شده اند، موتور های دیزلی هستند. به دلیل کارایی و قدرتی که این موتور ها دارند، از آن ها معمولاً در کامیون ها، اتوبوس ها و ماشین آلات سنگین استفاده می شوند. اما سوال اینجاست که نحوه کار موتور دیزل چگونه است و چرا باید در خودروهای سنگین از این نوع موتور ها استفاده کرد.

اگر برای شما نیز سوال پیش آمده است که موتور دیزلی چیست و چگونه کار می کند، در این مقاله از وب سایت تراک کوماتسو، قصد داریم تا با بررسی نحوه عملکرد موتورهای دیزلی و مزایا و معایب آن، شما را با این هیولاهای قدرتمند بیشتر آشنا کنیم.

موتورهای دیزل بر چه اساسی کار می کنند

به طور خلاصه و ساده شده، موتورهای دیزلی موتورهای احتراق داخلی هستند که بر اساس اصل اشتعال تراکمی کار می کنند. برخلاف موتورهای بنزینی که از شمع برای احتراق مخلوط سوخت و هوا استفاده می کنند، موتورهای دیزلی برای احتراق سوخت به گرمای تولید شده از فشرده سازی هوا متکی هستند.

برای درک دقیق و عمیق تر نحوه کار موتورهای دیزلی، آن را به چهار مرحله اصلی تقسیم می کنیم: ورودی، تراکم، احتراق و خروج.

در طول مرحله ورودی، پیستون به سمت پایین حرکت می کند و هوا را از طریق شیر ورودی به سمت داخل موتور می کشد. سپس هوا با کمک پیستون ها فشرده می شود و در نتیجه دما و فشار در موتور به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. هنگامی که هوا به شدت فشرده شد، سوخت در زمانی مناسب و دقیق به محفظه احتراق تزریق می شود و یک غبار ریز از گازوئیل در کل استوانه ایجاد می شود.

گرمای تولید شده توسط هوای فشرده باعث احتراق خود به خود سوخت شده و در نتیجه فرآیند انفجار قدرتمندی رخ می دهد. سپس گازهای در حال انبساط، پیستون ها را به حرکت در می آورند و انرژی شیمیایی سوخت به انرژی مکانیکی تبدیل می شود. در نهایت نیز، محصولات جانبی احتراق را از طریق دریچه اگزوز خارج می شوند.

استفاده از این روش احتراقی برای تولید انرژی مکانیکی بازدهی بیشتری داشته و باعث تولید نیروی بیشتری برای خودروهای سنگین می شود. به طور مثال، یک خودروی سنگین معمولی در صنعت راهسازی توانایی تولید نیروی حداقلی ۳۵۰ اسب بخار را دارد!

همچنین، توجه داشته که شرح عملکرد موتور دیزل دارای پیچیدگی های تخصصی بیشتری نیز می باشد ولی ما در اینجا به اصلی ترین بخش های آن اشاره کردیم.

مطالعه :   آشنایی با بزرگترین ماشین روی زمین

مزایا و معایب موتورهای دیزلی

حال که فهمیدیم موتور دیزل چگونه کار میکند، نوبت به بررسی مزایا و معایب این نوع موتور های می رسد که در ادامه با آنها آشنا می شویم.

مزایا موتور دیزلی

بهره وری سوخت : به دلیل بهره وری بالاتر سوخت در مقایسه با موتورهای بنزینی، باید از موتورهای دیزلی در فرایند ساخت خودروهای سنگین استفاده کرد. نحوه کار موتور دیزل  به صورتی است که با کمک آن ها می توان مسافت پیموده شده بیشتری را به ازای هر لیتر سوخت پیمود.

گشتاور : موتورهای دیزلی گشتاور بیشتری تولید می کنند، به این معنی که می توانند فشار های سنگین را بهتر از موتورهای بنزینی تحمل کنند. این امر باعث می شود تا در صنعت راهسازی از این موتور ها برای ساخت ماشین آلات استفاده شود.

دوام : موتورهای دیزلی به طور کلی در مقایسه با موتورهای بنزینی استحکام و طول عمر بیشتری دارند. آنها به گونه ای ساخته شده اند که نسبت تراکم بالاتری را تحمل کنند و می توانند دماهای بالاتری را تحمل کنند و بنابراین در دراز مدت دوام بیشتری داشته باشند.

معایب موتور دیزلی

هزینه اولیه بالاتر : خرید و نگهداری موتورهای دیزلی در مقایسه با موتورهای بنزینی گرانتر است. فناوری و اجزای مورد استفاده در موتورهای دیزلی باعث گران تر شدن قطعات و هزینه سرهم کردن موتور آن ها شده و همین امر باعث گرانتر شدن هزینه های اولیه خرید موتور های دیزلی می شود.

عملکرد پر سر و صدا : همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، موتورهای دیزلی معمولاً تولید نیروی بیشتری می کنند و بنابراین در مقایسه با موتورهای بنزینی صدای بیشتری نیز خواهند داشت.

انتشار آلاینده ها : اگرچه موتورهای دیزلی CO2 کمتری تولید می کنند، اما سطوح بالاتری از آلاینده های هوا مانند اکسیدهای نیتروژن و ذرات معلق را منتشر می کنند. این گازهای گلخانه ای از کربن دی اکسید نیز خطرناک تر بوده و می توانند اثرات نامطلوبی بر سلامتی انسان ها و حیوانات داشته باشند.

محدودیت دسترسی سوخت : سوخت دیزل ممکن است به راحتی در برخی مناطق به اندازه بنزین در دسترس نباشد، که می تواند برای رانندگانی که با این وسایل کار می کنند چالش محسوب شود.

سخن پایانی

موتورهای دیزلی یک دستگاه تولید انرژی قابل اعتماد و کارآمد برای کاربردهای مختلف هستند. توانایی آنها در تولید گشتاور بالا  در سرعت های پایین آنها را برای کارهای سنگین و عمرانی ایده آل می کند.

در این مقاله کامل و مفصل از وب سایت تراک کوماتسو، سعی کردیم تا با بررسی همه چیز در مورد نحوه کار موتور دیزل، شما را با این غول های پرکاربرد بیشتر آشنا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *