مقالات

یاتاقان چیست + معنای یاتاقان زدن

یاتاقان چیست

یکی از مشکلات مهم موتور ماشین های سنگین یاتاقان زدن است. در صورت مشاهده این مشکل بهتر است هر چه سریع تر برای تعمیر آن اقدام کنید. در غیر این صورت ممکن است پیشرانه خودرو سنگین شما کاملا از کار بیافتد. در این صورت پیشرانه دیگر روشن نخواهد شد. بنابراین موتور خودور به طور کامل باز شده و سرهم بندی می شود. بنابراین بهتر است تا وقتی کار از کار نگذشته است، برای حل مشکل اقدام کنید. اگر به اطلاعات بیشتری درباره یاتاقان و یاتاقان زدن نیاز دارید، در ادامه این مطلب از تراک کوماتسو با ما همراه باشید.

یاتاقان زدن به چه معناست؟

در شرایطی که یاتاقان های خودرو تحت هر شرایطی آسیب ببینند و در نتیجه این آسیب میل لنگ و یاتاقان به هم چسبیده و یا فاصله بین آن ها بیش از حد استاندارد شود اصطلاحا  گفته می شود، ماشین یاتاقان زده است. این مشکل در ماشین های سنگین هم بسیار رایج است. در نتیجه فرآیند یاتاقان زدن، لایه روغن نمی تواند فضای میان میل لنگ و یاتاقان را به خوبی پر کند.

وظیفه یاتاقان

یاتاقان چیست و چه وظایفی دارد؟ یاتاقان همان بلبرینگی است که به صورت یک ورقه فلزی باریک در موتور قرار دارد و حرکت روان میل لنگ و شاتون ها را کنترل میکند. همچنین تنظیم میزان لقی میل لنگ و شاتون بر عهده همین قطعه است.

انواع یاتاقان

به طور کلی می توانیم یاتاقان های موتور های احتراقی را به دو دسته تقسیم کنیم:

مطالعه :   معرفی بیل مکانیکی بابکت

۱- یاتاقان های ثابت

این یاتاقان ها دقیقا در محل اتصال میل لنگ با بلوک سیلندر و کپه های مربوط به آن قرار میگیرند. وظیفه این نوع یاتاقان های وظیفه دارند میزان لقی میل لنگ به نسبت بدنه را کنترل کنند.

۲- یاتاقان های متحرک

نوع دیگر یاتاقان ها، یاتاقان متحرک است. این نوع یاتاقان ها دقیقا در نقطه اتصال میل لنگ با دسته شاتون ها قرار دارند. وظیفه این یاتاقان کنترل میزان لقی شاتون به نسبت میل لنگ است.

علائم یاتاقان زدن

در شرایطی که یاتاقان با میل لنگ برخورد کرده و چسبیده به آن باشد، موتور بسیار سنگین کار می کند و در صورت عدم رفع مشکل پس از مدتی، معمولا پیشرانه خودرو از کار می افتد. بسیاری از ماشین های سنگین دچار این مشکل می شوند. سایش ها می توانند موجب از دست رفتن میزان ضخامت استاندارد یاتاقان شده و جلوی عملکرد بدون لرزش این قطعه را بگیرند. در نتیجه نازک شدن، یاتاقان دیگر دارای لقی مورد نیاز نخواهد بود و معمولا یک صدا شبیه تق تق ایجاد می کند.

سخن پایانی

خرابی یاتاقان خودرو یکی از مشکلات رایجی است که ممکن است در خودروهای سنگین و هر خودرو دیگری رخ دهد و باعث کاهش کارایی و ایمنی خودرو می شود. این مشکل ممکن است به دلیل فرسایش، نقص فنی یا عدم نگهداری مناسب باشد. بنابراین، برای جلوگیری از این خرابی، توصیه می شود که به طور منظم یاتاقان خودرو را چک کرده و در صورت نیاز تعمیر یا تعویض کنید تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. در این مطلب به بررسی کامل مفهوم، انواع و سایر مطالب مهم در مورد یاتاقان زدن ماشین پرداختیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *