مقالات

بزرگترین دامپتراک جهان

بزرگترین دامپتراک جهان

 اگر شما هم به دنیای راه سازی و معدن سازی علاقه دارید و یا در آن فعالیت می‌کنید، به احتمال زیاد در مورد دامپتراک‌ها زیاد شنیده‌اید. دامپتراک‌ها وسایل غول پیکر و سنگینی هستند که وظیفه حمل و جابجایی مواد و وسایل را بر عهده دارند. کاربرد این وسایل بسیار وسیع بوده به طوری که ‌می‌توانند برای حمل و نقل مواد اولیه ساخت اتوبان‌های بزرگ تا حمل مواد استخراج شده از معدن به کار برده شوند.اکثر دامپتراک‌های موجود در جهان به طور میانگین حجم بین ۴۰ الی ۱۲۰ تن را دارا هستند. حال سوال اینجاست که این دامپتراک‌ها تا چه حد ‌می‌توانند غول پیکرتر و بزرگ‌تر شوند؟ بزرگترین دامپتراک جهان چیست و در کجا‌ها استفاده ‌می‌شود؟

آشنایی با بزرگترین دامپتراک جهان

در اکتبر سال ۲۰۱۳، یکی از بزرگترین شرکت‌های ساخت دامپتراک، شرکت بلاروسی بلاز،  موفق به ساخت دامپتراکی غول پیکر به نام Belaz 75710 شد. این دامپتراک غول پیکر به سفارش یکی از بزرگترین شرکت‌های معدن کاوی روسی تولید و به آن‌ها فروخته شد. میزان وزن قابل تحمل بر روی این دامپتراک ۴۹۶ تن است؛ تقریبا به اندازه چهار برابر یک دامپتراک عادی!بزرگترین دامپتراک جهان به قدری غول پیکر و حجیم است که اگر یک انسان در کنارش بایستد، حتی به اندازه نصف چرخ‌هایش هم نمی‌رسد! به گفته بسیاری از افراد، این مدل از دامپتراک به عنوان خانه متحرک نیز شاخته ‌می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار خارق العاده این دامپتراک، قابلیت تحمل وزن بیش از وزن خود وسیله است. این وسیله، با وزن ۳۶۰ تن، ‌می‌تواند حدود ۱.۵ برابر وزن خودش را حمل کند!

معرفی بزرگترین دامپتراک جهان

در این بخش با معرفی کامل اجزاء و بخش‌های این دامپتراک، به طور تخصصی تر به بررسی این دامپتراک غول پیکر ‌می‌پردازیم:

طول:

۲۱ متر(تقریبا به اندازه دو اتوبوس معمولی)

مطالعه :   روش بارگیری با لودر

عرض:

۱۰ متر(معادل عرض ۴ اتوبوس معمولی)

ارتفاع:

۸.۵ متر(به اندازه یک ساختمان ۳ طبقه)

وزن:

۳۶۰ تن

تعداد چرخ:

معمولا چرخ‌های لازم برای دامپتراک‌های معممولی به صورت ۸ چرخ کوچک و یا شش چرخ نسبتا بزرگ است، اما چرخ‌های این دامپتراک غول پیکر به صورت چهار جفت چرخ غول پیکر است که این تعداد کمتر چرخ ‌می‌تواند گشتاور بیشتری را به دستگاه اهدا کند.

موتور:

و اما مهم ترین بخش این دامپتراک! این وسیله به جای استفاده از یک موتور، از دو موتور دیزل ۱۶ سیلندر(۲ × MTU DD16V4000 V16 diesel) استفاده ‌می‌کند. هر دو موتور روی هم رفته قابلیت تولید ۴۶۰۰ اسب بخار قدرت را دارا هستند، یعنی معادل قدرت هفت فراری مدل Ferrari 488 GTB!

یکی دیگر از اصلی ترین علت‌هایی که باعث شده مهندسان سازنده بزرگترین دامپتراک جهان از دوموتور برای تولید قدرت در این دامپتراک استفاده کنند این است که اگر یک موتور آن دچار مشکل شد، موتور دیگر بتواند آن را به تعمیرگاه برساند چرا که تقریبا بولدوزر‌های بسیاری کمی‌ در جهان هستند که بتوانند این وسیله غول پیکر را سالم به تعمیرگاه برسانند!

همچنین، سیستم انتقال برق این وسیله به صورت دیزلی-برقی است، به این صورت که انرژی تولید شده از دو موتور دیزلی آن به چهارموتور برقی آن منتقل ‌می‌شود و سبب فعالیت آن ‌می‌شود.

حداکثر سرعت:

در صورتی که بر روی این وسیله بار نباشد، ‌می‌تواند تا حداکثر سرعت ۶۴ کیلومتر در ساعت را طی کند.

قیمت:

طبق بررسی‌های انجام گرفته، بسته به اینکه سال ساخت و مدل این قطعات دامپتراک کوماتسو چند باشد، قیمت این دامپتراک بین ۶ الی ۸ میلیون دلار تخمین زده شده است!

سخن پایانی

دامپتراک ها جزو اصلی ترین ماشین آلات مورد نیاز برای اکثر فعالیت های راه سازی و عمرانی بزرگ هستند.حال، هرچه فعالیت ما بزرگتر و عظیم‌تر باشد، برای سهولت کار مجبور به استفاده از دامپتراک هایی بزرگ تر هستیم، تا جایی که به بزرگترین دامپتراک جهان یعنی دامپتراک Belaz 75710 می‌رسیم.امیدواریم با مطالعه این مقاله از تراک کوماتسو ، توانسته باشیم شما را با این دامپتراک عظیم الجثه بیشتر آشنا کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *