مقالات

استیک بیل مکانیکی چیست

استیک بیل مکانیکی

یکی از قطعات اصلی در بخش بیرونی بیل مکانیکی، استیک بیل مکانیکی است. بدون استفاده از یکی از انواع استیک بیل مکانیکی، استفاده از باکت بیل غیر ممکن بوده و بنابراین بیل مکانیکی شما تقریبا بی استفاده می‌شود.
همچنین، از سوی دیگر نیز، استفاده از هر نوع استیکی برای هر نوع بیل مکانیکی ممکن نیست و استفاده از استیک نامناسب ممکن است در هنگام کار به بیل شما آسیب برساند. بنابراین، آشنایی با بیل مکانیکی و باکت‌های هماهنگ با آن نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.
در این مقاله از تراک کوماتسو، اینجاییم تا با بررسی انواع استیک های بیل مکانیکی و کاربردهای آن، شما را در انتخاب استیک بیل مکانیکی خود راهنمایی کنیم.

آشنایی با استیک بیل مکانیکی

استیک بیل مکانیکی، که با نام بازوی بیل مکانیکی نیز شناخته می‌شود، بخشی از قسمت جلویی و عملکردی بیل مکانیکی است که توسط آن، بوم بیل مکانیکی به بخش باکت بیل متصل می‌شود. در برخی از استیک‌های خاص این امکان وجود دارد تا به جای اتصال باکت به استیک، از چکش هیدرولیکی نیز استفاده شود.
جنس این استیک‌ها معمولا از آهن و فولاد زنگ نزن بوده که بر روی آن نیز رنگ ضد زنگ نیز اضافه می‌شود تا در برابر تغییرات جوی دچار پوسیدگی و آسیب نشود.
همچنین، بر روی این استیک‌ها، تعداد زیادی لوله و یک سیلندر باکت وجود دارد تا روغن هیدرولیک بتواند به طور منظم‌ به بخش باکت برسد چرا که تامین انرژی مورد نیاز برای حرکت دادن باکت با کمک انرژی حاصل از فشار روغن هیدرولیک است.

کاربرد استیک بیل مکانیکی

استیک‌های بیل مکانیکی دارای کاربردهای فراوانی هستند که مهم ترین آن‌ها عبارتند از:
– ارتباط دهنده میان بخش بوم و باکت بیل مکانیکی
– قابلیت اتصال چکش هیدرولیکی به آن‌ها
– کمک به افزایش قدرت حفاری
– فراهم کردن امکان جابه‌جایی و تسهیل حرکت مورد نیاز برای کشیدن باکت (سطل بیل مکانیکی) در موقع حفاری

مطالعه :   چک لیست ایمنی بیل مکانیکی

انواع استیک بیل مکانیکی

انواع استیک بیل مکانیکی موجود در بازار با یکدیگر تفاوت‌های زیادی داشته و این تفاوت‌ها به دلیل تفاوت آن‌ها در یک یا چند مورد از ویژگی‌های زیر است:

قطر حفره‌های موجود در استیک(بازو) بیل مکانیکی:

معمولا در یک استیک بیل پنج حفره وجود دارد که هر کدام از آن‌ها برای اتصال به یک بخش از باکت و یا خود بیل مکانیکی ساخته شده است. از آن جایی که قطر حفره‌های موجود در استیک‌ها با یکدیگر متفاوت است، قبل از خرید استیک بیل مکانیکی خود باید از قطر میله و حفره‌های موجود در بیل مکانیکی و باکت و چکش خود مطمئن شوید تا با یکدیگر هماهنگ باشند.

فاصله بین حفره‌های:

علاوه بر قطر حفره‌های موجود در استیک، فاصله بین حفره‌ها نیز با یکدیگر متفاوت است و باید به آن‌ها نیز توجه شود.

طول استیک بیل مکانیکی:

بسته به نوع و ارتفاع بیل مکانیکی شما، حداقل و حداکثر طول استیکی که می‌توانید برای بیل خود انتخاب کنید با دیگر بیل‌های مکانیکی متفاوت است. معمولا در صفحات پایانی کاتالوگ بیل مکانیکی خود می‌توانید طول استیک قابل نصب بر روی بیل مکانیکی خود را مشاهده و بررسی کنید.

طول کاری استیک:

طول کار استیک را با اندازه گیری از یکی از سوراخ‌های پین مورد استفاده برای اتصال سطل به استیک تا مرکز یکی از سوراخ‌های پین که برای اتصال بوم به استیک استفاده می‌شود، تعیین کنید. بسته به نوع بیل مکانیکی و باکت شما، طول‌های کاری مختلفی در بازار موجود هستند.

سخن پایانی

یکی از اصلی ترین و مهم ترین بخش‌های کنترل و جابجایی مواد در بیل‌های مکانیکی، بازوی بیل مکانیکی است. با استفاده از بازوهای بیل مکانیکی می‌توانید قدرت و توان جابجایی بیل مکانیکی خود را بیشتر کنید و حداکثر استفاده را از آن ببرید.امیدواریم با کمک این مقاله توانسته باشیم شما را در انتخاب بهترین استیک بیل مکانیکی مناسب خود راهنمایی کرده باشیم.تراک کوماتسو مرکز فروش انواع قطعات بیل مکانیکی آماده ارسال قعطعات اورجینال و اصلی به تمام نقاط ایران می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *