مقالات

بولدوزر چیست و چه کاربردی دارد

بولدوزر چیست

بولدوزر را می توان از دسته ماشین آلات سنگینی دانست که از نیاز های اولیه عملیات های صنعتی، ساختمان و عمران است. این ابزار در درصد بسیاری از عملیات های ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد و دارای شکلی مشابه به تراکتور است. تنها تفاوت اصلی بولدوزر با تراکتور تجهیز آن به یک تیغه در قسمت جلویی بوده که باعث می شود این ابزار با نام بولدوزر شناخته شود. به صورت عمده، بولدوزر ها از دو بخش اصلی تیغه و تراکتور تشکیل شده اند که با استفاده از یک سیستم قاب متصل کننده به یکدیگر وصل می شوند.
اگر به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با بولدوزر کوماتسو، انواع بولدوزر و کاربرد بولدوزر هستید در این مطلب با ما همراه باشید.

آشنایی با بولدوزر

بولدوزر یکی از ماشین آلات سنگین بوده که در اغلب موارد برای انجام عملیات های خاکی استفاده می شود و رکورد ثبت شده برای بیشترین مسافت بهینه که خاک توسط این دستگاه عمل شده است در حدود ۱۰۰ متر است. همچنین حداقل مقدار که خاک با استفاده از این دستگاه حمل شده ۸ متر است.

بلدوزر کوماتسو

کوماتسو معتبر ترین برند در سطح بین المللی بوده که به تولید و توسعه محصولات سنگین و ابزارآلات سنگین می پردازد. این برند توانسته سهم بسیار زیادی از بازار ژاپن را بدست آورد و با ارائه محصولاتی نوین و البته باکیفیت، مشتریان خود را نیز راضی کند. بلدوزر کوماتسو یکی از محبوب ترین محصولات برند کوماتسو است که توانسته در بازار ایران نیز فروش بسیار خوبی را تجربه کند و برند ها و شرکت های بسیاری علاقه مند به خرید بلدوزر کوماتسو هستند.

انواع بلدوزر

بولدوزر ها به چند دسته اصلی طبقه بندی می شوند که هر کدام دارای ویژگی های بخصوصی هستند و به همین علت در شرایط متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. دسته بندی بولدوزر ها به دو شکل مختلف بر اساس نوع عملیات اجرایی و مشخصات فنی و همچنین بر اساس نوع تراکتور انجام می شود.

دسته بندی بولدوزر ها بر اساس نوع عملیات اجرایی و مشخصات فنی

 • بولدوزر های کوچک

 • بولدوزر های متوسط

 • بولدوزر های بزرگ

 • بولدوزر های جمع آورنده مواد زائد

دسته بندی بولدوزر ها بر اساس نوع تراکتور

بولدوزر چرخ لاستیکی:

بولدوزر های چرخ لاستیکی از مزیت بسیاری برخوردارند و برای طی کردن فواصل طولانی و زیاد پیشنهاد می شوند. این دسته از تراکتور ها دارای سرعت بالایی بوده و همچنین به علت قدرت زیاد در سطوح سرازیری کارایی بسیاری دارند و پیشنهاد می شوند که در این شرایط از آن ها استفاده کنید.

مطالعه :   یاتاقان چیست + معنای یاتاقان زدن

بولدوزر چرخ زنجیری:

نوع دیگر بولدوزر چرخ زنجیری است که قابلیت حمل تیغه های بسیاری بزرگی را دارد. استفاده از این بولدوزر در شرایط آب و هوایی متفاوتی ممکن است و پیشنهاد می شود که از آن برای حرکت بر روی سطوح خاکی استفاده کنید.

برای اینکه بتوانید تیغه بولدوزر را به خوبی انتخاب کنید بهتر است که به سه مورد توجه داشته باشید. اول از همه باید تیغه را بر اساس نوع عملیاتی که توسط بولدوزر پیاده سازی می شود انتخاب کنید. به نوع مصالحی که توسط بولدوزر حمل می شود توجه داشته باشید. در نهایت به محدودیت های تراکتور نیز وزن، توان موتور و مقاومت نیز توجه کنید.

کاربرد بولدوزر

کاربرد های بولدوزر رنج بسیار گسترده ای دارد و در صنایع و شرایط بسیاری مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه به ذکر تعدادی از مهمترین کاربردهای این ابزار می پردازیم:

 • استفاده برای توسعه پروژه های عمرانی و همچنین ساخت و ساز نظیر راه و سد ها از مراحل آغازین تا پایانی
 • استفاده برای گودبرداری، حفر تراشی و همچنین انجام عملیات های خاک برداری
 • استفاده جهت ایجاد راه های موقتی در کوهستان و زمین های سنگلاخی
 • بکارگیری برای تسطیح و پاکسازی زمین از بقایای عملیات ساختمانی
 • بکارگیری برای پاکسازی محل گودال قرضه و گودال کف معادن
 • استفاده برای انجام عملیات های پخش خاک در خاکریز ها
 • استفاده برای کندن زمین و همچنین پر کردن گودال ها
 • استفاده برای انجام عملیات خاکی در زمین های شیبدار
 • دکاپاژ کردن به معنای پاکسازی خاک از بوته ها
 • استفاده در جهت نگهداری و ترمیم راههای خاکی
 • کمک به فشار دادن ماشین آلات مانند اسکریپر
 • استفاده برای لایه برداری سطحی از خاک

نحوه کارکرد بولدوزر

همانطور که اشاره کردیم، بولدوزر دارای دو بخش اصلی با نام تیغه و تراکتور است که با استفاده از آن ها به حمل و نقل خاک و یا انجام عملیات های دیگر می پردازد. محلی بخصوصی نیز تعبیه شده است تا راننده بتواند از راه دور به کنترل بولدوزر بپردازد.

سخن پایانی

در این مطلب سعی داشتیم تا به صورت جامع و کامل در رابطه با بولدوزر و همچنین کاربرد های آن صحبت کنیم تا شما نیز بتوانید بدون داشتن هیچگونه اطلاعات قبلی، آشنایی کاملی را در رابطه با این موضوع بدست آورید. برای دریافت اطلاعات در رابطه با محصولات و قطعات بلدوزر کوماتسو به فروشگاه تراک کوماتسو مراجعه کنید.