مقالات

آشنایی با انواع تیغه های بلدوزر

تیغه های بلدوزر

بولدوزرها ماشین آلاتی ضروری و مهم در صنعت ساخت و ساز هستند که در کارهای ساختمانی، تخریب و حفاری مورد استفاده قرار می گیرند. قسمت اصلی هر بولدوزر، تیغه ای است که به جلوی دستگاه متصل است. تیغه های بولدوزر، اندازه ها و شکل های مختلفی دارند که هر کدام برای انجام کاری خاصی طراحی شده اند. در این مقاله از تراک کوماتسو (مرکز فروش قطعات کوماتسو)، به بررسی انواع تیغه های بولدوزر و کاربرد آنها می پردازیم.

کاربرد تیغه های بلدوزر

در واقع از این تیغه ها به همراه بلدوزر، جهت انجام فعالیت هایی مانند خاک برداری، درجه بندی، حفاری، معدن کاری، پاکسازی زمین، راهسازی، ساختمان سازی و… استفاده میشود.

انواع تیغه های بولدوزر

تیغه های بلدوزر انواع مختلفی دارند که عبارتند از :

تیغه صاف بلدوزر (Straight Blade):

تیغه مستقیم یا صاف رایج ترین نوع تیغه در بولدوزرها می باشد. این نوع تیغه طراحی ساده و مسطحی دارد که آن را برای فشار دادن موادی مانند خاک، ماسه و شن ایده آل می کند. تیغه مستقیم را می توان برای سطح بندی و تراز کردن سطوح نیز مورد استفاده قرار داد.

تیغه معمولی بلدوزر (Universal Blade):

تیغه عمومی که به اختصار به آن U-Blade گفته میشود، شکلی خمیده دارد و U شکل (حرف انگلیسی)می باشد. این تیغه در جابجایی موادی مانند برف، خاک و سایر مواد سبک مورد استفاده قرار میگیرد. طراحی U شکل این تیغه، به نگه داشتن مواد در جای خود و کنار هم نگه داشتن آنها کمک می کند. تیغه U برای پاکسازی گودال ها و سایر فضاهای باریک نیز ایده آل است.

تیغه ترکیبی بولدوزر یا تیغه S-U:

نام دیگر این تیغه Semi-U Blade میباشد. این نوع از تیغه، ترکیبی از تیغه مستقیم و تیغه U شکل می باشد که دارای یک انحنای جزئی است که آن را نسبت به تیغه صاف تطبیق پذیرتر می کند.
تیغه نیمه U میتواند طیف وسیع تری از مواد را نسبت به تیغه مستقیم جابجا کند. همچنین این تیغه می تواند برای کارهای درجه بندی سبک نیز مورد استفاده قرار گیرد.

مطالعه :   بررسی مشخصات بیل مکانیکی هلیکو

تیغه زاویه ای یا گوشه ای (Angle Blade):

تیغه زاویه ای به گونه ای طراحی شده است که از یک طرف به سمت دیگر بچرخد و به اپراتور اجازه می دهد تا مواد را به جای فشار دادن به سمت جلو، به طرفین حرکت دهد. تیغه زاویه ای مخصوصاً در کارهای حفاری مفید است، جایی که اپراتور نیاز به جابجایی مواد بدون حذف کامل آنها دارد.

تیغه زغال سنگ (Coal Blade):

تیغه زغال سنگ یک تیغه بولدوزر تخصصی است که برای عملیات معدن طراحی شده است. این تیغه دارای طراحی V شکل است که به انتقال زغال سنگ و سایر مواد از زمین به کامیون کمک می کند. تیغه زغال سنگ در جابجایی مواد در فضاهای تنگ نیز بسیار کارآمد است.

تیغه پت (Pat Blade):

تیغه پت یک تیغه بولدوزر با طراحی منحنی است که به آن امکان برش دادن به موادی مانند خاک و سنگ را می دهد. این تیغه برای کارهای گودبرداری ایده آل است و همچنین می توان از آن برای لایه برداری و تسطیح نیز استفاده کرد.

تیغه ترکیبی (Combination Blade):

تیغه ترکیبی یک تیغه بولدوزر همه کاره است که می تواند برای طیف وسیعی از کارها مورد استفاده قرار گیرد. این تیغه، ویژگی های تیغه مستقیم، تیغه U و تیغه زاویه ای را با هم ترکیب می کند. تیغه ترکیبی برای کار درجه بندی ایده آل است و همچنین می تواند برای کارهای سبک گودبرداری نیز مورد استفاده قرار گیرد.

وزن تیغه بلدوزر

وزن تیغه بولدوزر بسته به اندازه و نوع تیغه، می تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک تیغه بولدوزر کوچک ممکن است حدود ۵۰۰ پوند (۲۲۷ کیلوگرم) وزن داشته باشد، در حالی که یک تیغه بولدوزر بزرگتر می تواند چندین هزار پوند (بیش از ۱۰۰۰ کیلوگرم) وزن داشته باشد.

سخن پایانی

تیغه های بولدوزر یک قسمت اصلی و مهم از این دستگاه به حساب می آیند که اشکال و اندازه های مختلفی دارد و هر کدام از آنها برای کاربردهای خاصی طراحی شده اند. رایج ترین تیغه های بولدوزر تیغه های مستقیم، تیغه یو و تیغه نیمه یو هستند. هنگام انتخاب و خرید تیغه بولدوزر، مهم است که نوع فعالیت را در نظر گرفته و تیغ بلدوزر مناسبی را انتخاب کنید. در صورت نیاز به خرید تیغه بولدوزر و همچنین قطعات بلدوزر کوماتسو، با شماره تلفن ۰۹۱۲۴۰۶۰۲۶۸ تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *